Wyposażenie komór modułowych

Każda komora chłodnicza lub mroźnicza oprócz samej obudowy zimnochronnej składa się również z elementów wyposażenia dodatkowego, które często jest ignorowane przez instalatorów lub inwestorów, którzy chcąc zaoszczędzić rezygnują z tych elementów narażając się tym samym na różnego typu niebezpieczeństwa.

urządzenia chłodnicze

Proponowane obudowy komór chłodniczych i mroźniczych nie uwzględniają kosztów urządzeń chłodzących, ponieważ ich dobór zależy od stawianych wymagań technologicznych.
 

W celu odpowiedniego doboru należy sporządzić bilans cieplny zysków i strat w pomieszczeniu chłodniczym, do tego celu konieczne jest zebranie następujących informacji:

Na podstawie powyższych informacji przeprowadzamy bilans zysków i strat dzięki, któremu możliwe jest określenie zapotrzebowania na moc chłodniczą urządzeń. Gdy poznamy to zapotrzebowanie możemy przeprowadzić dobór urządzeń chłodniczych tj. agregatu skraplającego, parowników tzw. chłodnic powietrza, odpowiedniej automatyki chłodniczej oraz urządzeń sterujących.

W proponowanych komorach modułowych najczęściej stosuje się urządzenia typu monoblock, dzięki którym montaż sprowadza się do niezbędnego minimum tj. :
 

  • wycięcia odpowiednich otworów montażowych w obudowie,
  • zamocowanie urządzenia
  • podłączenia zasilania

Przykład rozwiązania:

 

Dla komory chłodniczej KINGCUBE typu C29-27, której kubatura wynosi 13,6 m3 w przypadku, gdy z bilansu zysku i strat zapotrzebowanie mocy chłodniczej wynosiłoby ok 1800W przy temperaturze w komorze powyżej zera (do +2 oC)

 

możemy zastosować agregat firmy Technoblock typu ATX120. Koszt urządzenia bez montażu: 1720 EUR netto.

zawory dekompresyjne

Zastosowanie zaworów dekompresyjnych - ELEBAR

         Zawór dekompresyjny służy do wyrównywania ciśnienia w komorach chłodniczych i mroźniczych. W zależności od procesu zachodzącego w komorach chłodniczych mamy do czynienia z podciśnieniem (proces schładzania) lub nadciśnieniem (proces rozmrażania/ogrzewania). Brak zaworów może powodować naprężenia w konstrukcji tych pomieszczeń, co może skutkować efektami implozji lub eksplozji; problemy z otwieraniem, zamykaniem i szczelnością drzwi zastosowanych w komorze. Zastosowanie zaworów dekompresyjnych typu Elebar w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo eksploatacji komór chłodniczych i mroźniczych.

 
Dowiedz się więcej o zaworach dekompresyjnych na stronie www.zaworydekompresyjne.pl

Typy zaworów dekompresyjnych ELEBAR:

Elebar G-Zero (grzałka 220V/16W) - dla małych komór chłodniczych

Maxi Elebar (grzałka 220V/36W) - dla dużych komór chłodniczych

ALARM CZŁOWIEK W KOMORZE ACWK

Obowiązek prawny stosowania sygnalizacji alarmowej

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszystkie pomieszczenia o temperaturze poniżej 0°C o powierzchni powyżej 10 m3 muszą być wyposażone w niezawodny system sygnalizacji alarmowej z podświetlonym przyciskiem w dobrze widocznym miejscu w pobliżu drzwi.
Przycisk i centrala powinny być oznaczone SYGNAŁ ALARMOWY.

W  KAŻDEJ MROŹNI POWYŻEJ 10 M3 POWINIEN ZNAJDOWAĆ SIĘ ALARM

PRZEZNACZENIE

Zadaniem urządzenia alarmowego ALARM-CZŁOWIEK W KOMORZE jest sygnalizowanie zagrożenia bezpieczeństwa człowieka przebywającego w pomieszczeniu chłodniczym.

Wywołanie alarmu następuje przez naciśnięcie jednego z specjalnie oznaczonych i podświetlanych przycisków ulokowanych w wyznaczonych miejscach dozorowanych pomieszczeń.

Stałemu dozorowi podlegają również linie przewodowe łączące przyciski alarmowe z centralką, a niebezpieczne obniżenie ich parametrów elektrycznych, zwarcie lub przerwa, jest natychmiast sygnalizowana w centrali. Długość przewodu może sięgać 500m.

Podstawowy zestaw: konsola ACWK6 + 1 przycisk - 1685 zł netto
 
Sprawdź, gdzie i jak możesz dokonać zakupu Alarmu Człowiek w Komorze >>

podłoga komory

W komorach mroźniczych wykonanie podłogi jest bardzo ważnym elementem.

Ze względu na wilgoć zawartą w gruncie (posadzce) w wyniku oddziaływania niskiej temperatury (poniżej 00C) może następować jej wykraplanie, a w dalszej konsekwencji wymrażanie.

Tego typu oddziaływanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń posadzki w komorach mroźniczych np. pękanie, a nawet wybrzuszenia na kilkanaście centymetrów.

W obiektach tego typu, aby zapobiec ww efektom stosuje się różne metody zabezpieczania gruntu np.:

 

  • ogrzewanie ciepłym powietrzem;
  • za pomocą glikolu etylenowego;
  • grzanie kablami elektrycznymi lub matami;
  • wentylowanie podłogi w sposób naturalny.

W małych komorach składanych typu KINGCUBE zaleca się stosowanie profili wentylowanych, dzięki którym można w łatwy i szybki sposób zabezpieczyć posadzkę w pomieszczeniach mroźniczych.

Profil wentylacyjny EX.16

 
Sprawdź, gdzie i jak możesz dokonać zakupu Profil wentylacyjny EX16 >>

listwy cokołowe

Profile PCV stosowane w przemyśle spożywczym

         System profili Castel Cool to doskonałe rozwiązanie dzięki, któremu będziesz mógł utrzymać  czystość  w pomieszczeniach wymagających zapewnienia wysokich warunków higienicznych.

 

 

Listwy tego typu stosowane są w zakładach przetwórstwa spożywczego zarówno w pomieszczeniach chłodniczych jak i produkcyjnych.

Rozbudowany system umożliwia wyposażenie różnych pomieszczeń w cokoły zapewniające łatwość utrzymania czystości w narożnikach pomieszczeń.

Proponowane listwy są produkowane w dwóch podstawowych kolorach: RAL9010 i RAL9002.

koryta instalacyjne

         System kanałów montażowych produkcji Castel Cool to idealne rozwiązanie stosowane do maskowania instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych.

 

Dzięki takim rozwiązaniom wykonane instalacje chłodnicze połączenia agregatu skraplającego i parowników wewnątrz komory chłodniczej będą zabezpieczone i jednocześnie nie będą szpecić twojego zakładu produkcyjnego.

 


PRZEZNACZENIE

Kanały znajdują zastosowanie w pomieszczeniach o dużych wymaganiach (posiadają atest PZH).

 

są estetyczne w wykonaniu (dzięki zastosowaniu folii ochronnej - zminimalizowane możliwości zniszczenia i uszkodzenia podczas montażu).

Sprawdź możliwości zastosowania koryt w komorach chłodniczych >>

kurtyna paskowa

Zasłona z pasów PCV

W celu zminimalizowania strat ciepła w komorach chłodniczych a zwłaszcza komorach mroźniczych należy zastosować kurtyny paskowe. Dzięki kurtynom przy każdorazowym otwarciu drzwi ilość ciepłego powietrza zewnętrznego wpływającego do komory jest zdecydowanie ograniczona.

      W komorach mroźniczych można również zauważyć efekt skraplania się wilgoci zawartej w powietrzu znajdującym się w otoczeniu. Dzięki temu ta wilgoć nie dostaje się do komory, a tym samym to ograniczenie wpływa na lepsze funkcjonowanie urządzeń chłodniczych (rzadziej można przeprowadzać proces odmrażania) -

FERMATIC 2620: STAŁA KURTYNA PASKOWA - KOMPOZYT

Szybka i łatwa instalacja, profil wyposażony w wstępnie zmontowane haczyki.
Gotowy do montażu.
Profil i haki wykonane z kompozytu. Do komór chłodniczych lub mroźniczych

Skontaktuj się z nami w celu wyceny kurtyny paskowej do Twojej komory

lub wybierz gotowy zestaw do szybkiego montażu

regały optima

        System modułowych regałów Optima został specjalnie zaprojektowany do przechowywania produktów spożywczych i medycznych. Mocna aluminiowa konstrukcja i masywne tworzywowe wkłady półek, zapewniają stabilność i dużą obciążalność regału. Szeroki zakres regulacji, oraz możliwość doboru wielu komponentów pozwalają na nieograniczony sposób zabudowy. Różne kombinacje ustawień od pojedynczych regałów do rozbudowanych układów w kształcie “L”,”U”, lub “T” umożliwiają ergonomiczną aranżację całej powierzchni składowej.

Optymalizuj swój magazyn !

Regały Optima zostały zaprojektowane jako system magazynowy
do pomieszczeń chłodni, mroźni, oraz pomieszczeń czystych, szpitali, laboratoriów,
aptek, kuchni, pralni czy zwykłych magazynów

Szybki i łatwy montaż do wykonania przez 1 osobę, bez potrzeby użycia narzędzi.

Skontaktuj się z nami w celu doboru i wyceny regałów do Twojej komory

 

oświetlenie

Lampa LED - hermetyczna oprawa

Lampa LED zastępująca hermetyczne oprawy świetlówkowe. Źródło światła oparto o najnowszą generację diod, o sprawności roboczej 205 lm/W. Połączenie tego z układem zasilania w standardzie wysoko-napięciowym oraz zoptymalizowanego dyfuzora dało produkt o efektywności wynoszącej 175 lm/W i długiej żywotności.

Właściwości lampy LED

  • wysoka skuteczność świetlna do 175lm/W
  • dyfuzor wykonany z PC lub PMM
  • oprawa z IP66
  • klasa odporności IK08
  • temperatura barwowa 3000K

Skontaktuj się z nami w celu doboru i wyceny lamp do Twojej komory